Jak powinny wyglądać zaproszenia na ślub cywilny?

Ustaliliście wspólnie, że zawieracie małżeństwo wyłącznie w postaci ślubu urzędowego, bez religijnego sakramentu. Termin już jest, sala wybrana i zarezerwowana, więc można przejść do kolejnego etapu przygotowań. Trzeba teraz wybrać zaproszenia na ślub cywilny i zastanawiacie się jak podejść do tego zadania. Podpowiemy czego unikać i na co zwrócić szczególną uwagę, żeby zaprosić swoich gości efektownie, ale także taktownie.

Zaproszenia standardowe – które wybrać?

Tak naprawdę, niezależnie od wybranej formy zaślubin, można skorzystać z całej oferty grafik. Zaproszenie na ślub cywilny to wciąż zaproszenie na ślub i wiodącym kryterium wyboru będzie tu jak zwykle wasz gust, wybrany styl oprawy całej uroczystości albo detal przewodni np. kolor lub motyw graficzny. Zaproszeniami ślubnymi rządzi także moda, a więc dodatkowo ważne będzie wpisanie się w aktualnie obowiązujące trendy. Oczywiście nie dla wszystkich, ale na pewno dla zdecydowanej większości par.

Zaproszenie "Kwiaty w stylu glamour" - Zaproszenia na ślub cywilny - Prinvit
Zaproszenie „Kwiaty w stylu glamour”

Swoje zaproszenia można dostosować także do pory roku, do okoliczności czyli np. do specyficznego pleneru lub wyróżniającej się lokalizacji, do waszego wieku albo do hobby, o którym wszyscy wiedzą. Po co to wyliczamy? Po to, żeby upewnić was, że oprawę graficzną ślubu cywilnego, niezależnie czy potem będzie przyjęcie czy też nie, należy stworzyć tak samo jak oprawę każdej innej formy zaślubin. Korzystajcie z szerokie oferty wzorów na Prinvit.

Czego należy unikać? Z pewnością nie będą tu pasowały zaproszenia z wszelkimi symbolami religijnymi, wizerunkami kościołów itp. To nie wpisze się w przyjętą przez was konwencję zawarcia związku małżeńskiego wyłącznie przed urzędnikiem.

Nietypowe zaproszenia na ślub cywilny

Ten urzędowy charakter uroczystości można przekuć w atut albo potraktować w sposób żartobliwy. Oczywiście sam ślub to nie żarty.  Absolutnie nie namawiamy na niefrasobliwy albo lekceważący stosunek do tej okazji. Można przecież podejść do tego pewnym dystansem i puścić przysłowiowe „oko” do zaproszonych gości. Można ich zachęcić i wciągnąć do zabawy na długo przed wyznaczoną datą. To zawsze jest interesujące, przyciągające i świetnie buduje miłą, luźną atmosferę.

Czy zaproszenia na ślub cywilny mogą mieć taką moc? Oczywiście. Bardzo modne i bardzo lubiane są stworzone na taką okoliczność zaproszenia w postaci imitacji decyzji urzędowych, wezwań przed urząd albo sąd lub innych form kojarzących się z lekką biurokracją. Zwykle są wyposażone w kopertę, która wygląda jak autentyczna korespondencja urzędowa przesłana pocztą. Takie zapraszanie pół żartem, pół serio to kapitalna zapowiedź dobrej zabawy i świadectwo waszego podejścia do samych zaślubin.

Zaproszenie "Wytworne, klasyczne połączenie" - Zaproszenia na ślub cywilny - Prinvit
Zaproszenie „Wytworne, klasyczne połączenie”

Inne, często wybierane grafiki to po prostu wzory opatrzone odpowiednim napisem na okładce czyli „zaproszenie na ślub cywilny”. To tak jasno podany komunikat, że już jaśniej się nie da. Z góry wiadomo, jaka to będzie uroczystość. To także sprytny sposób na zaproszenie, jeśli ślub cywilny jest osobno. A kościelny osobno i jest grupa osób, którą chcecie widzieć tylko na tej pierwszej części. Tak można zaprosić np. sąsiadów albo współpracowników, bo to miłe uhonorowanie waszej relacji, ale dopasowane do poziomu waszej zażyłości.

Najważniejsze to czytelne informacje

Niezależnie od wybranego wzoru, w zaproszeniu najważniejsze są jednak czytelnie podane informacje. Wpiszmy wszystko, co jest ważne i sprawi, że wasi goście trafią do celu łatwo, szybko i na czas. Jeśli zaproszenie na ślub cywilny nie ma opisywanej wcześniej informacji na okładce, warto może wyróżnić tą informację w treści za pomocą pogrubionej czcionki. Tak, żeby zaproszeni goście dostali jasny komunikat, że mają się pojawić w Urzędzie Stanu Cywilnego, a potem np. od razu na sali. Jeśli natomiast wybraliście wariant wizyty urzędnika USC we wskazanym lokalu bądź w plenerze to także taka informacja musi się znaleźć w treści zaproszenia. Poinformujcie gości, że ślub cywilny odbędzie się w tym samym miejscu co późniejsze przyjęcie.

Zaproszenia na ślub cywilny nie różnią się ani jakąś specjalną oprawą estetyczną, ani też kształtem czy kopertą. Praktycznie każdą z grafik możemy zastosować do każdego rodzaju zaślubin. Ważne jednak, aby wyraźnie podać wszystkie ważne informacje. Oraz dopasować styl i wydźwięk wzoru do specyfiki tego ważnego, życiowego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *